Om LionsBliv LionUngdommenVores arbejdeHer støtter viKontaktLinksGavebutik
 
  Ungdomsudveksling   Lions Quest   Mod misbrug   Orkester Norden   
Find din lokale
Lions klub
  Indtast postnr.
Vil du have teksten på vores hjemmeside læst højt, kan du hente et lille gratis program på www.adgangforalle.dk
Nyheder RSS-feed RSS-ALL-feed
Hvad er RSS?


Hjælp til ofre på Filippinerne
Filippinerne ramt af tropisk decemberstorm - Nu har De danske Lionsklubbers Katastrofe- og hjælpefond ydet en donation på 100.000 til ofrerne for oversvømmelserne på Filippinerne.

>> Læs mere



1/2 million til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet
De danske Lionsklubbers Katastrofe- og Hjælpefond har ydet en donation på 500.000 kr. til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet. Lions i Tyrkiet fordeler midlerne hvor behovet er størst.

>> Læs mere



1/2 million til ofrene i det oversvømmede Thailand
De danske Lionsklubbers Katastrofe- og Hjælpefond har ydet en donation på kr. 500.000 til ofrene for oversvømmelserne i Thailand, som har været udsat for de værste oversvømmelser i mere end 50 år

>> Læs mere



1/2 million til de nødlidende i Østafrika
De lions-klubbers Katastrofe- og Hjælpefond har besluttet at overføre ½ million kroner til Læger uden Grænser program for underernæring i Flygtningelejrene i Dadaab området.

>> Læs mere



Lions Pris til Neurocenter Hammel
Lions Pris er i år på ½ mill. kroner, og blev den 28. juli uddelt af HKH Prinsgemalen ved en festlig lejlighed på Gråsten Slot.

>> Læs mere



 
Klik her for besøge Rasthof Klik her for besøge F2K WebHotel & WebDesign
08. juni 2009  -  >>Til oversigt
Lions Danmark støtter stadig ofrene fra cyklonen Nargis i Burma
For et år siden blev Burma ramt af cyklonen Nargis. 140.000 mennesker mistede dengang livet og mere end 2.4 millioner mennesker blev hjemløse. Katastrofen er ikke blevet mindre endnu. Derfor yder Lions Club i Danmark 250.000 kroner til den videre hjælp i området. 

 
Katastrofen i Burma modtager meget begrænset opmærksomhed fra hele verden. Derfor har Lions Club Katastrofe- & hjælpefond ydet en donation på en kvart million til livsnødvendig medicinsk hjælp til befolkningen i Burma. Foreningen Læger uden Grænser (MSF) har siden 1992 arbejdet med forskellige projekter i Burma og udtaler i et brev til fonden:

”I Burma er der titusindvis af mennesker, som ikke vil overleve 2009, hvis ikke de får adgang til korrekt medicinsk behandling. Støtten fra Lionsklubbernes Katastrofe- og Hjælpefond vil bidrage til, at burmesere i de mest udsatte områder, hvor hjælpen er meget begrænset, kan få adgang til medicinsk behandling. Jeres støtte vil være med til at betyde forskellen på liv og død for de mennesker, der modtager hjælp.”

Læger uden Grænser er en af de eneste humanitære hjælpeorganisationer der for tiden har lov til at arbejde i Burma, og Lions Club har igennem flere år haft et meget positivt samarbejde med organisation. Vi ved, at hver krone vi giver til organisationen, vil blive givet til den humanitære hjælp som der er behov for. Derfor støtter Lions Club Katastrofe- og hjælpefond også denne opfølgning efter katastrofen.

 
 
  
 

 
 Se mere her

 >> Katastrofe- & Hjælpefonden
 >> Læger uden grænser 

 

 


 

 

 

 
Klik her for at sende en mail til Lions Danmark