|
|
 |
|
Nyheder
Hvad er RSS?
|

|
| Hjælp til ofre på Filippinerne |
Filippinerne ramt af tropisk decemberstorm - Nu har De danske Lionsklubbers Katastrofe- og hjælpefond ydet en donation på 100.000 til ofrerne for oversvømmelserne på Filippinerne.
|
| >> Læs mere |

|
| 1/2 million til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet |
De danske Lionsklubbers Katastrofe- og Hjælpefond har ydet en donation på 500.000 kr. til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet. Lions i Tyrkiet fordeler midlerne hvor behovet er størst.
|
| >> Læs mere |

|
| 1/2 million til ofrene i det oversvømmede Thailand |
De danske Lionsklubbers Katastrofe- og Hjælpefond har ydet en donation på kr. 500.000 til ofrene for oversvømmelserne i Thailand, som har været udsat for de værste oversvømmelser i mere end 50 år
|
| >> Læs mere |

|
| 1/2 million til de nødlidende i Østafrika |
De lions-klubbers Katastrofe- og Hjælpefond har besluttet at overføre ½ million kroner til Læger uden Grænser program for underernæring i Flygtningelejrene i Dadaab området.
|
| >> Læs mere |

|
| Lions Pris til Neurocenter Hammel |
Lions Pris er i år på ½ mill. kroner, og blev den 28. juli uddelt af HKH Prinsgemalen ved en festlig lejlighed på Gråsten Slot.
|
| >> Læs mere |

|
| |
|
|
|
13. november 2009 - >>Til oversigt
| | Lions leverer julemanden til julemandsløbet | Den 13. december er der igen ”julemandsløb” i Kalundborg og lionsmedlemmer fra Lions Club Kalundborg vil i år levere julemanden til startstedet siddende på en grønlandsk hundeslæde, som bliver trukket af lionsmedlemmer).
| | Idéen til deltagelsen i julemandsløbet opstod fordi Solskinszonen (en sammenslutning af de lokale Lions klubber i området) er i gang med et projekt, der støtter unge i Uummannaq, og da julemanden jo bor i Uummannaq om sommeren, var det nærliggende at kombinere denne aktivitet med julemandsløbet i Kalundborg.
Lions Club Kalundborg laver også en tombola i forbindelse med julemarkedet i Kalundborg i weekenden 12 – 13. december, hvor overskuddet fra tombolaen går til projektet. Formanden for Danske Lions Klubbers Grønlandsfond, Vice Distrikts Guvernør Kim Larsen, deltager hele weekenden.
Vi håber, at rigtig mange fra hele Sjælland mv. kommer og deltager i løbet og får en god og sjov oplevelse - - og samtidig er med til at gøre en forskel for unge mennesker i Uummannaq.
Det koster 125 kr. at deltage i julemandsløbet – 50 kr. for børn – og prisen er incl. julemandsdragt.
| | | |  | | | |
|
|
|
|