Om LionsBliv LionUngdommenVores arbejdeHer støtter viKontaktLinksGavebutik
 
  
Find din lokale
Lions klub
  Indtast postnr.
Vil du have teksten på vores hjemmeside læst højt, kan du hente et lille gratis program på www.adgangforalle.dk
Nyheder RSS-feed RSS-ALL-feed
Hvad er RSS?


Hjælp til ofre på Filippinerne
Filippinerne ramt af tropisk decemberstorm - Nu har De danske Lionsklubbers Katastrofe- og hjælpefond ydet en donation på 100.000 til ofrerne for oversvømmelserne på Filippinerne.

>> Læs mere



1/2 million til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet
De danske Lionsklubbers Katastrofe- og Hjælpefond har ydet en donation på 500.000 kr. til ofrene for jordskælvet i Tyrkiet. Lions i Tyrkiet fordeler midlerne hvor behovet er størst.

>> Læs mere



1/2 million til ofrene i det oversvømmede Thailand
De danske Lionsklubbers Katastrofe- og Hjælpefond har ydet en donation på kr. 500.000 til ofrene for oversvømmelserne i Thailand, som har været udsat for de værste oversvømmelser i mere end 50 år

>> Læs mere



1/2 million til de nødlidende i Østafrika
De lions-klubbers Katastrofe- og Hjælpefond har besluttet at overføre ½ million kroner til Læger uden Grænser program for underernæring i Flygtningelejrene i Dadaab området.

>> Læs mere



Lions Pris til Neurocenter Hammel
Lions Pris er i år på ½ mill. kroner, og blev den 28. juli uddelt af HKH Prinsgemalen ved en festlig lejlighed på Gråsten Slot.

>> Læs mere



 
Klik her for besøge Rasthof Klik her for besøge F2K WebHotel & WebDesign
01. maj 2011  -  >>Til oversigt
Lotte, Lone og løverne

Entertaineren Lotte Heise og skuespilleren Lone Hertz er med, når Lions Club i Danmark støtter henholdsvis centre for seksuelt misbrugte og Hjerneskadeforeningens projekt HovedHuset. Det sker med en uge-lang kampagne i begyndelsen af maj.

 

 

Lone Hertz og Lotte Heise    Lotte Heise

Medlemmerne af Lions Club i Danmark har fokus på hjælp til centre, der støtter seksuelt misbrugte, og på Hjerneskadeforeningens projekt HovedHuset, når de i begyndelsen af maj sætter gang i det, de kalder en Uge 18-kampagne. Med i kampagnen er entertaineren Lotte Heise og skuespilleren Lone Hertz.

Lotte Heise har i lang tid været protektor for Christine Centret i Århus, et center, der yder rådgivning og støtte til seksuelt misbrugte, og Lone Hertz har gennem mange år engageret sig i hjerneskade-sagen.

 

”Vi er meget glade for og stolte af samarbejdet med Lotte Heise og Lone Hertz. Det er to uhyre engagerede mennesker, der i lang tid har ydet en imponerende indsats for henholdsvis centrene for de seksuelt misbrugte og for hjerneskade-sagen”, udtaler Jens Chr. Johansen fra Lions Club i Danmark.

Lions-klubber over hele Danmark er med i kampagnen, der strækker sig fra mandag den 2. maj til søndag den 8. maj – altså i uge 18.

Over hele landet vil man se Lions-folk på gader, stræder, markeder og hvor de ellers kan sætte fokus på centrene, der støtter og rådgiver seksuelt misbrugte, og på Hjerneskadeforeningens HovedHuset, der hjælper mennesker med erhvervet hjerneskade til en meningsfuld beskæftigelse.

”Det er to emner, der nok ikke har så megen bevågenhed til hverdag. Vi håber, at vi i samarbejde med Lotte Heise og Lone Hertz kan hjælpe på det”, udtaler Jens Chr. Johansen.

Lions-klubbberne vil samle penge ind til Christine Centret og dets samarbejdspartnere i hele Danmark og til HovedHuset.

Der er flere end 7.000 medlemmer af Lions Club i Danmark. På verdensplan er der 1,3 millioner medlemmer fordelt på 45.000 klubber i over 200 lande.

I Danmark donorer Lions Club årligt mellem 35 og 45 millioner kroner til humanitære formål.

Den ansete avis Financial Times kårede i 2007 Lions Club som den mest effektive NGO (Non Governmental Organization).

Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen er protektor for Lions Club Denmark.

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
Se mere her

  >> Christine Centeret

  >> Landsforeningen mod 
     seksuelle overgreb

  >> Hjerneskadeforenningen.dk

  >> HovedHuset

 

 

 
 
Klik her for at sende en mail til Lions Danmark