ForsideProjekterBørn - ungeFonde m.m.Om LionsKontaktPresseLinksGavebutik
 
  
Find din lokale
Lions klub
  Indtast postnr.
Vil du have teksten på vores hjemmeside læst højt, kan du hente et lille gratis program på www.adgangforalle.dk
Nyheder RSS-feed
Hvad er RSS?


Lotte og Thorkild gør en forskel
Lotte Heise og Thorkild Sonné har begge valgt at gøre en forskel for andre mennesker, bl. a. derfor besøger Lions Internationale præsident Sid L. Scruggs Danmark

>> Læs mere



Lions sender 1. million kroner til Pakistan
Lions Danmarks Katastrofe- & Hjælpefond har den 14. august bevilliget 1 million til hjælp for ofrene ved de store oversvømmelser i Pakistan.

>> Læs mere



Pris til kræftramte børn og Hjerneskadeforeningen
Lions Pris 2010 som er på 530.000 kroner bliver i år delt mellem foreningen Familier Med Kræftramte Børn som modtager 300.000 kroner til et Hytteprojekt i Viborg, og Hjerneskadeforeningen som modtager 230.000 kroner til et projekt kaldet ”Brainstorm”.

>> Læs mere



Lotte, Lone og løverne
Entertaineren Lotte Heise og skuespilleren Lone Hertz er med, når Lions Club i Danmark støtter henholdsvis centre for seksuelt misbrugte og Hjerneskadeforeningens projekt HovedHuset. Det sker med en uge-lang kampagne i begyndelsen af maj.

>> Læs mere



Løverne hjælper Hjerneskadeforeningen
Lone Hertz fik lørdag d. 24. april overrakt en check på 200.000 kr. til Hjerneskadeforeningen. Pengene er indsamlet af de 52 klubber i Lions distrikt A.

>> Læs mere



500.000 kr til akut nødhjælp på Haiti
Lions Danmarks Katastrofe- og Hjælpefond har d. 15. januar besluttet at yde en donation på 500.000 kr. til den akutte nødhjælp efter jordskælvet på Haiti.

>> Læs mere



Grønlandske børn til Børneklimatopmøde
Med støtte fra Lions Grønlandsfond skal tre grønlandske børn repræsentere Grønland på Children's Climate Forum Copenhagen 2009 (CCFC09) der bliver afholdt i København fra d. 28. november - 4. december 2009.

>> Læs mere



Grønlandske NANU børn får 100.000 kr.
Lions Club Greve kunne d. 12. november overrække en check til Børne & Unge Organisationen ”NANU” på kroner 100.000,- til repræsentanten for organisationen, Julie Bertelsen, i Grønlandshuset i København.

>> Læs mere



Lions hjælper efter oversvømmelser i Burkina Faso
Langvarig kraftig regn har fjernet næsten alt brugbart fra "Hekselandsbyen" i Burkina Faso. Derfor har Lions Danmarks Katastrofe og Hjælpefond bevilget op til kr. 340.000,- til hjælp på stedet.

>> Læs mere



 
Klik her for besøge Rasthof Klik her for besøge F2K WebHotel & WebDesign
28. april 2010  -  >>Til oversigt
Lotte, Lone og løverne

Entertaineren Lotte Heise og skuespilleren Lone Hertz er med, når Lions Club i Danmark støtter henholdsvis centre for seksuelt misbrugte og Hjerneskadeforeningens projekt HovedHuset. Det sker med en uge-lang kampagne i begyndelsen af maj.

 

 

Medlemmerne af Lions Club i Danmark har fokus på hjælp til centre, der støtter seksuelt misbrugte, og på Hjerneskadeforeningens projekt HovedHuset, når de i begyndelsen af maj sætter gang i det, de kalder en Uge 18-kampagne. Med i kampagnen er entertaineren Lotte Heise og skuespilleren Lone Hertz.

Lotte Heise har i lang tid været protektor for Christine Centret i Århus, et center, der yder rådgivning og støtte til seksuelt misbrugte, og Lone Hertz har gennem mange år engageret sig i hjerneskade-sagen.

”Vi er meget glade for og stolte af samarbejdet med Lotte Heise og Lone Hertz. Det er to uhyre engagerede mennesker, der i lang tid har ydet en imponerende indsats for henholdsvis centrene for de seksuelt misbrugte og for hjerneskade-sagen”, siger Michael B. Hansen fra Svogerslev ved Roskilde. Han er såkaldt distriktsguvenør, en af lederne af Lions Club i Danmark.

Lions-klubber over hele Danmark er med i kampagnen, der strækker sig fra mandag den 3. maj til søndag den 9. maj – altså i uge 18.

Over hele landet vil man se Lions-folk på gader, stræder, markeder og hvor de ellers kan sætte fokus på centrene, der støtter og rådgiver seksuelt misbrugte, og på Hjerneskadeforeningens HovedHuset, der hjælper mennesker med erhvervet hjerneskade til en meningsfuld beskæftigelse.

”Det er to emner, der nok ikke har så megen bevågenhed til hverdag. Vi håber, at vi i samarbejde med Lotte Heise og Lone Hertz kan hjælpe på det”, siger Michael B. Hansen.

Lions-klubbberne vil samle penge ind til Christine Centret og dets samarbejdspartnere i hele Danmark og til HovedHuset.

Der er flere end 7.000 medlemmer af Lions Club i Danmark. På verdensplan er der 1,3 millioner medlemmer fordelt på 45.000 klubber i over 200 lande.

I Danmark donorer Lions Club årligt mellem 35 og 45 millioner kroner til humanitære formål.

Den ansete avis Financial Times kårede i 2007 Lions Club som den mest effektive NGO (Non Governmental Organization).

Hans Kongelige Højhed Prinsgemalen er protektor for Lions Club Denmark.

 

 
 
 
 

Michael Hansen og Lotte Heise

 

 

 

 

 

 
 
Se mere her

  >> Christine Centeret

  >> Landsforeningen mod 
     seksuelle overgreb

  >> Hjerneskadeforenningen.dk

  >> HovedHuset

 

 

 
 
Klik her for at sende en mail til Lions Danmark